Huawei Y7 (2019)
2.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei Y7 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei Y7 (2019) at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 76.9 x 8.1 mm (6.26 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Blue, Midnight Black, Coral Red |
| Models | DUB-LX1 |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y7 (2019) released?
The Huawei Y7 (2019) was announced 2019, March.
What is the Huawei Y7 (2019)'s display size?
The Huawei Y7 (2019) has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y7 (2019) have?
The Huawei Y7 (2019) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y7 (2019) have?
The Huawei Y7 (2019) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y7 (2019) have?
The Huawei Y7 (2019) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y7 (2019) battery capacity?
The Huawei Y7 (2019) has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Y7 (2019) support 5G?
No, the Huawei Y7 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y7 (2019) run?
The Huawei Y7 (2019) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y7 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y7 (2019) at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN