Huawei Y7 Prime (2018)
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei Y7 Prime (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei Y7 Prime (2018) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 76.7 x 7.8 mm (6.23 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (LDN-TL10 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | LDN-L21, LDN-LX2, LDN-TL10 |
| Price | 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y7 Prime (2018) released?
The Huawei Y7 Prime (2018) was announced 2018, March.
What is the Huawei Y7 Prime (2018)'s display size?
The Huawei Y7 Prime (2018) has a 5.99 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y7 Prime (2018) have?
The Huawei Y7 Prime (2018) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y7 Prime (2018) have?
The Huawei Y7 Prime (2018) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y7 Prime (2018) have?
The Huawei Y7 Prime (2018) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y7 Prime (2018) battery capacity?
The Huawei Y7 Prime (2018) has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei Y7 Prime (2018) support 5G?
No, the Huawei Y7 Prime (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y7 Prime (2018) run?
The Huawei Y7 Prime (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y7 Prime (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y7 Prime (2018) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.