Huawei Y7 Prime
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei Y7 Prime is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei Y7 Prime at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 76.4 x 8.4 mm (6.05 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Prestige Gold, Black, Aurora Blue |
| Models | TRT-L53, TRT-L21A, TRT-AL00, SLA-TL10, TRT-TL10 |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y7 Prime released?
The Huawei Y7 Prime was announced 2017, June.
What is the Huawei Y7 Prime's display size?
The Huawei Y7 Prime has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y7 Prime have?
The Huawei Y7 Prime comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y7 Prime have?
The Huawei Y7 Prime is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y7 Prime have?
The Huawei Y7 Prime features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Y7 Prime battery capacity?
The Huawei Y7 Prime has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Y7 Prime support 5G?
No, the Huawei Y7 Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y7 Prime run?
The Huawei Y7 Prime runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y7 Prime?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y7 Prime at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.