Huawei Y7
2.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei Y7 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei Y7 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 76.4 x 8.4 mm (6.05 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Single SIM or Hybrid Dual SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Grey/Prestige, Gold/Silver |
| Models | H1711, TRT-LX1, TRT-LX3, TRT-LX2 |
| Price | 177 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y7 released?
The Huawei Y7 was announced 2017, May.
What is the Huawei Y7's display size?
The Huawei Y7 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y7 have?
The Huawei Y7 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y7 have?
The Huawei Y7 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y7 have?
The Huawei Y7 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Y7 battery capacity?
The Huawei Y7 has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Y7 support 5G?
No, the Huawei Y7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y7 run?
The Huawei Y7 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y7?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y7 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN