Huawei Y9 (2018)
2.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.93 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei Y9 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.93 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei Y9 (2018) at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 75.3 x 7.9 mm (6.19 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.93 inches, 90.7 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~407 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro (market dependent), proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | FLA-AL10, FLA-AL00, FLA-LX1, FLA-LX2, FLA-LX3 |
| Price | 243 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y9 (2018) released?
The Huawei Y9 (2018) was announced 2018, March.
What is the Huawei Y9 (2018)'s display size?
The Huawei Y9 (2018) has a 5.93 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y9 (2018) have?
The Huawei Y9 (2018) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y9 (2018) have?
The Huawei Y9 (2018) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y9 (2018) have?
The Huawei Y9 (2018) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei Y9 (2018) battery capacity?
The Huawei Y9 (2018) has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Y9 (2018) support 5G?
No, the Huawei Y9 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y9 (2018) run?
The Huawei Y9 (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y9 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y9 (2018) at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.