Huawei Y9 (2019)
4.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 1080×2340
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei Y9 (2019) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.5 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei Y9 (2019) at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 77.1 x 8.1 mm (6.39 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8.2 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM (CN), 128GB 6GB RAM (CN) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/1.8, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Sapphire Blue, Aurora Purple |
| Models | JKM-LX1, JKM-LX2, JKM-LX3, JKM-AL00, JKM-TL00, JKM-AL00a, JKM-AL00b |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y9 (2019) released?
The Huawei Y9 (2019) was announced 2018, October.
What is the Huawei Y9 (2019)'s display size?
The Huawei Y9 (2019) has a 6.5 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y9 (2019) have?
The Huawei Y9 (2019) is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y9 (2019) have?
The Huawei Y9 (2019) is available with 64GB / 3GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y9 (2019) have?
The Huawei Y9 (2019) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y9 (2019) battery capacity?
The Huawei Y9 (2019) has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Y9 (2019) support 5G?
No, the Huawei Y9 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y9 (2019) run?
The Huawei Y9 (2019) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y9 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y9 (2019) at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.