Huawei Y9 Prime (2019)
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.59 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Y9 Prime (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.59 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Y9 Prime (2019) at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 77.3 x 8.8 mm (6.44 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 196.8 g (6.95 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Emerald Green, Midnight Black, Sapphire Blue |
| Models | STK-L21, STK-L22, STK-LX3 |
| Price | 242 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y9 Prime (2019) released?
The Huawei Y9 Prime (2019) was announced 2019, May.
What is the Huawei Y9 Prime (2019)'s display size?
The Huawei Y9 Prime (2019) has a 6.59 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y9 Prime (2019) have?
The Huawei Y9 Prime (2019) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y9 Prime (2019) have?
The Huawei Y9 Prime (2019) is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y9 Prime (2019) have?
The Huawei Y9 Prime (2019) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei Y9 Prime (2019) battery capacity?
The Huawei Y9 Prime (2019) has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Y9 Prime (2019) support 5G?
No, the Huawei Y9 Prime (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y9 Prime (2019) run?
The Huawei Y9 Prime (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y9 Prime (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y9 Prime (2019) at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN