Huawei Y9s
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.59 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Y9s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.59 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Y9s at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 77.2 x 8.8 mm (6.42 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM UFS 2.1 |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth sensor)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@60fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Breathing Crystal |
| Models | STK-L21, STK-LX3, STK-L22 |
| Price | $ 299.99"; |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y9s released?
The Huawei Y9s was announced 2019, November.
What is the Huawei Y9s's display size?
The Huawei Y9s has a 6.59 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y9s have?
The Huawei Y9s comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y9s have?
The Huawei Y9s is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y9s have?
The Huawei Y9s features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei Y9s battery capacity?
The Huawei Y9s has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Y9s support 5G?
No, the Huawei Y9s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y9s run?
The Huawei Y9s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y9s?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y9s at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN