LeEco Le S3
4.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LeEco Le S3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A72) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LeEco Le S3 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 151.1 x 74.2 x 7.5 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); eUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 16 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, Rose Gold |
| Models | LEX626, Le X522 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le S3 released?
The LeEco Le S3 was announced 2016, October.
What is the LeEco Le S3's display size?
The LeEco Le S3 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le S3 have?
The LeEco Le S3 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le S3 have?
The LeEco Le S3 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le S3 have?
The LeEco Le S3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LeEco Le S3 battery capacity?
The LeEco Le S3 has a 3000 mAh battery.
Does the LeEco Le S3 support 5G?
No, the LeEco Le S3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LeEco Le S3 run?
The LeEco Le S3 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le S3?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le S3 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN