LeEco Le Pro 3 AI Edition
5.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LeEco Le Pro 3 AI Edition is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Deca-core x2.3 GHz - Standard chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LeEco Le Pro 3 AI Edition at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 152.4 x 75.1 x 7.5 mm (6.00 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); eUI 5.9 |
| Chipset | Mediatek MT6797D Helio X23 (20 nm) - Standard |
| CPU | Deca-core x2.3 GHz - Standard |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM (Standard), 64GB 4GB RAM (Eco) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rose gold, gold, black |
| Models | LEX653, LEX651, LEX650 |
| Price | About 311 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le Pro 3 AI Edition released?
The LeEco Le Pro 3 AI Edition was announced 2017, April.
What is the LeEco Le Pro 3 AI Edition's display size?
The LeEco Le Pro 3 AI Edition has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le Pro 3 AI Edition have?
The LeEco Le Pro 3 AI Edition comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le Pro 3 AI Edition have?
The LeEco Le Pro 3 AI Edition is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le Pro 3 AI Edition have?
The LeEco Le Pro 3 AI Edition features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LeEco Le Pro 3 AI Edition battery capacity?
The LeEco Le Pro 3 AI Edition has a 4000 mAh battery.
Does the LeEco Le Pro 3 AI Edition support 5G?
No, the LeEco Le Pro 3 AI Edition does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LeEco Le Pro 3 AI Edition run?
The LeEco Le Pro 3 AI Edition runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le Pro 3 AI Edition?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le Pro 3 AI Edition at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.