LeEco Le 2
5.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LeEco Le 2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Deca-core (2x2.3 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LeEco Le 2 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-А (2CA) Cat7 300/100 Mbps" |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 151.1 x 74.2 x 7.5 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EUI 5.6 |
| Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 (20 nm) |
| CPU | Deca-core (2x2.3 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rose gold, gold, silver, grey |
| Models | Le X526, Le X620, Le X520, Le X527, X526 |
| Price | About 211 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le 2 released?
The LeEco Le 2 was announced 2016, April.
What is the LeEco Le 2's display size?
The LeEco Le 2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le 2 have?
The LeEco Le 2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le 2 have?
The LeEco Le 2 is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le 2 have?
The LeEco Le 2 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LeEco Le 2 battery capacity?
The LeEco Le 2 has a 3000 mAh battery.
Does the LeEco Le 2 support 5G?
No, the LeEco Le 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LeEco Le 2 run?
The LeEco Le 2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le 2?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le 2 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.