LeEco Le 2 Pro
6.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LeEco Le 2 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Deca-core (2x2.5 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 21 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LeEco Le 2 Pro at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 151.1 x 74.2 x 7.5 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); eUI 5.6 |
| Chipset | Mediatek MT6797T Helio X25 (20 nm) |
| CPU | Deca-core (2x2.5 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 21 MP, f/2.0, 1/2.4", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rose gold, gold, silver, gray |
| Price | About 289 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le 2 Pro released?
The LeEco Le 2 Pro was announced 2016, April.
What is the LeEco Le 2 Pro's display size?
The LeEco Le 2 Pro has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le 2 Pro have?
The LeEco Le 2 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le 2 Pro have?
The LeEco Le 2 Pro is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le 2 Pro have?
The LeEco Le 2 Pro features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the LeEco Le 2 Pro battery capacity?
The LeEco Le 2 Pro has a 3000 mAh battery.
Does the LeEco Le 2 Pro support 5G?
No, the LeEco Le 2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LeEco Le 2 Pro run?
The LeEco Le 2 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le 2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le 2 Pro at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.