LeEco Le Max
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.33 inches · 1440×2560
- Camera21 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LeEco Le Max is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.33 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 21 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LeEco Le Max at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 167.1 x 83.5 x 9 mm (6.58 x 3.29 x 0.35 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Build | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.33 inches, 110.5 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~464 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 21 MP, f/2.0, 1/2.4", AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dolby audio DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector (MHL2 TV-out) |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Silver |
| Price | About 389 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le Max released?
The LeEco Le Max was announced 2016, January.
What is the LeEco Le Max's display size?
The LeEco Le Max has a 6.33 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le Max have?
The LeEco Le Max comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le Max have?
The LeEco Le Max is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le Max have?
The LeEco Le Max features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the LeEco Le Max battery capacity?
The LeEco Le Max has a 3400 mAh battery.
Does the LeEco Le Max support 5G?
No, the LeEco Le Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LeEco Le Max run?
The LeEco Le Max runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le Max?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le Max at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.