Lenovo A369i
4.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A369i is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A369i at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, Q3. Released 2013, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 124 x 64 x 11.7 mm (4.88 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | A369i |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A369i released?
The Lenovo A369i was announced 2013, Q3. Released 2013, Q3.
What is the Lenovo A369i's display size?
The Lenovo A369i has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A369i have?
The Lenovo A369i is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A369i have?
The Lenovo A369i features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lenovo A369i battery capacity?
The Lenovo A369i has a 1500 mAh battery.
Does the Lenovo A369i support 5G?
No, the Lenovo A369i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A369i run?
The Lenovo A369i runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A369i?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A369i at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.