Lenovo A390
4.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Lenovo A390 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Lenovo A390 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 125.6 x 64 x 10.1 mm (4.94 x 2.52 x 0.40 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A390 released?
The Lenovo A390 was announced 2013, April. Released 2013, April.
What is the Lenovo A390's display size?
The Lenovo A390 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A390 have?
The Lenovo A390 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A390 have?
The Lenovo A390 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A390 battery capacity?
The Lenovo A390 has a 1500 mAh battery.
Does the Lenovo A390 support 5G?
No, the Lenovo A390 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A390 run?
The Lenovo A390 runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A390?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A390 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.