Lenovo A5
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Lenovo A5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Lenovo A5 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.2 x 70.9 x 9.8 mm (5.76 x 2.79 x 0.39 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); ZUI 3.9 |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |
| Models | L18021, L18081 |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A5 released?
The Lenovo A5 was announced 2018, June.
What is the Lenovo A5's display size?
The Lenovo A5 has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A5 have?
The Lenovo A5 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A5 have?
The Lenovo A5 is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A5 have?
The Lenovo A5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo A5 battery capacity?
The Lenovo A5 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo A5 support 5G?
No, the Lenovo A5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A5 run?
The Lenovo A5 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A5?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A5 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN