Lenovo A5000
5.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A5000 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A5000 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 140 x 71.4 x 10 mm (5.51 x 2.81 x 0.39 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB /1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | A5000 |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A5000 released?
The Lenovo A5000 was announced 2015, February.
What is the Lenovo A5000's display size?
The Lenovo A5000 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A5000 have?
The Lenovo A5000 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A5000 have?
The Lenovo A5000 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A5000 have?
The Lenovo A5000 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A5000 battery capacity?
The Lenovo A5000 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo A5000 support 5G?
No, the Lenovo A5000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A5000 run?
The Lenovo A5000 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A5000?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A5000 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.