Lenovo A526
5.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A526 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A526 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 67.6 x 11.1 mm (5.20 x 2.66 x 0.44 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A526 released?
The Lenovo A526 was announced 2014, April.
What is the Lenovo A526's display size?
The Lenovo A526 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A526 have?
The Lenovo A526 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A526 have?
The Lenovo A526 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A526 have?
The Lenovo A526 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A526 battery capacity?
The Lenovo A526 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A526 support 5G?
No, the Lenovo A526 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A526 run?
The Lenovo A526 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A526?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A526 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.