Lenovo A536
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A536 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A536 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q3 |
| Status | Available. Released 2014, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 139.6 x 72 x 10 mm (5.50 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | A536 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A536 released?
The Lenovo A536 was announced 2014, Q3.
What is the Lenovo A536's display size?
The Lenovo A536 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A536 have?
The Lenovo A536 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A536 have?
The Lenovo A536 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A536 have?
The Lenovo A536 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A536 battery capacity?
The Lenovo A536 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A536 support 5G?
No, the Lenovo A536 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A536 run?
The Lenovo A536 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A536?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A536 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.