Lenovo A6010 Plus
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5
Sponsored
The Lenovo A6010 Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5. AppsApk rates the Lenovo A6010 Plus at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 70 x 8.2 mm (5.55 x 2.76 x 0.32 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Yellow |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A6010 Plus released?
The Lenovo A6010 Plus was announced 2015, September.
What is the Lenovo A6010 Plus's display size?
The Lenovo A6010 Plus has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A6010 Plus have?
The Lenovo A6010 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A6010 Plus have?
The Lenovo A6010 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A6010 Plus have?
The Lenovo A6010 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo A6010 Plus battery capacity?
The Lenovo A6010 Plus has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo A6010 Plus support 5G?
No, the Lenovo A6010 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A6010 Plus run?
The Lenovo A6010 Plus runs Android 5 (full: Android 5 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A6010 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A6010 Plus at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.