Lenovo A606
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A606 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A606 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 141.5 x 73.2 x 9.1 mm (5.57 x 2.88 x 0.36 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | A606 |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A606 released?
The Lenovo A606 was announced 2014, September.
What is the Lenovo A606's display size?
The Lenovo A606 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A606 have?
The Lenovo A606 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A606 have?
The Lenovo A606 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A606 have?
The Lenovo A606 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A606 battery capacity?
The Lenovo A606 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A606 support 5G?
No, the Lenovo A606 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A606 run?
The Lenovo A606 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A606?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A606 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.