Lenovo A616
6.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2250 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A616 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2250 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A616 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015 |
| Status | Available. Released 2015 |
BODY | |
| Dimensions | 149.9 x 77.1 x 9.2 mm (5.90 x 3.04 x 0.36 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~178 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6732M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 54 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A616 released?
The Lenovo A616 was announced 2015.
What is the Lenovo A616's display size?
The Lenovo A616 has a 5.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A616 have?
The Lenovo A616 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A616 have?
The Lenovo A616 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A616 battery capacity?
The Lenovo A616 has a 2250 mAh battery.
Does the Lenovo A616 support 5G?
No, the Lenovo A616 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A616 run?
The Lenovo A616 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A616?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A616 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.