Lenovo A630
4.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Lenovo A630 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 3.15 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Lenovo A630 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131 x 66 x 10 mm (5.16 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 87 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A630 released?
The Lenovo A630 was announced 2013, September. Released 2013, September.
What is the Lenovo A630's display size?
The Lenovo A630 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A630 have?
The Lenovo A630 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A630 have?
The Lenovo A630 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Lenovo A630 battery capacity?
The Lenovo A630 has a 2500 mAh battery.
Does the Lenovo A630 support 5G?
No, the Lenovo A630 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A630 run?
The Lenovo A630 runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A630?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A630 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.