Lenovo A680
6.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A680 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A680 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 73.5 x 10.8 mm (5.71 x 2.89 x 0.43 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A680 released?
The Lenovo A680 was announced 2014, May.
What is the Lenovo A680's display size?
The Lenovo A680 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A680 have?
The Lenovo A680 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A680 have?
The Lenovo A680 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A680 have?
The Lenovo A680 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A680 battery capacity?
The Lenovo A680 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A680 support 5G?
No, the Lenovo A680 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A680 run?
The Lenovo A680 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A680?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A680 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.