Lenovo A690
4.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Lenovo A690 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, a 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Lenovo A690 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 124 x 65 x 11 mm (4.88 x 2.56 x 0.43 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A690 released?
The Lenovo A690 was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the Lenovo A690's display size?
The Lenovo A690 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the Lenovo A690 have?
The Lenovo A690 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Lenovo A690 battery capacity?
The Lenovo A690 has a 1500 mAh battery.
Does the Lenovo A690 support 5G?
No, the Lenovo A690 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A690 run?
The Lenovo A690 runs Android 2.3 (full: Android 2.3.6 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A690?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A690 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.