Lenovo A7000 Plus
5.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Lenovo A7000 Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Lenovo A7000 Plus at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 76.2 x 8 mm (6.01 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Pearl White, Yellow |
| Price | 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A7000 Plus released?
The Lenovo A7000 Plus was announced 2015, September.
What is the Lenovo A7000 Plus's display size?
The Lenovo A7000 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A7000 Plus have?
The Lenovo A7000 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A7000 Plus have?
The Lenovo A7000 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A7000 Plus have?
The Lenovo A7000 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo A7000 Plus battery capacity?
The Lenovo A7000 Plus has a 2900 mAh battery.
Does the Lenovo A7000 Plus support 5G?
No, the Lenovo A7000 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A7000 Plus run?
The Lenovo A7000 Plus runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A7000 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A7000 Plus at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.