Lenovo A7000
4.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Lenovo A7000 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Lenovo A7000 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 40(2300) - Data only, no voice |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 76.2 x 8 mm (6.01 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6752m |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Pearl White, Yellow |
| Models | A7000-a |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A7000 released?
The Lenovo A7000 was announced 2015, March.
What is the Lenovo A7000's display size?
The Lenovo A7000 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A7000 have?
The Lenovo A7000 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A7000 have?
The Lenovo A7000 is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A7000 have?
The Lenovo A7000 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A7000 battery capacity?
The Lenovo A7000 has a 2900 mAh battery.
Does the Lenovo A7000 support 5G?
No, the Lenovo A7000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A7000 run?
The Lenovo A7000 runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A7000?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A7000 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.