Lenovo A706
3.7/ 10
Announced 2013. Released 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Lenovo A706 is a smartphone announced 2013. Released 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Lenovo A706 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 136 x 69 x 10.4 mm (5.35 x 2.72 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~59.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White/Grey |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A706 released?
The Lenovo A706 was announced 2013. Released 2013.
What is the Lenovo A706's display size?
The Lenovo A706 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A706 have?
The Lenovo A706 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A706 have?
The Lenovo A706 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A706 have?
The Lenovo A706 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A706 battery capacity?
The Lenovo A706 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A706 support 5G?
No, the Lenovo A706 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A706 run?
The Lenovo A706 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A706?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A706 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.