Lenovo A8-50 A5500
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A8-50 A5500 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A8-50 A5500 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 217 x 136 x 8.9 mm (8.54 x 5.35 x 0.35 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8382 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (3G models only) |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Yellow, Red |
| Price | About 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A8-50 A5500 released?
The Lenovo A8-50 A5500 was announced 2014, April.
What is the Lenovo A8-50 A5500's display size?
The Lenovo A8-50 A5500 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A8-50 A5500 have?
The Lenovo A8-50 A5500 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A8-50 A5500 have?
The Lenovo A8-50 A5500 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A8-50 A5500 have?
The Lenovo A8-50 A5500 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A8-50 A5500 battery capacity?
The Lenovo A8-50 A5500 has a 4200 mAh battery.
Does the Lenovo A8-50 A5500 support 5G?
No, the Lenovo A8-50 A5500 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A8-50 A5500 run?
The Lenovo A8-50 A5500 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A8-50 A5500?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A8-50 A5500 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.