Lenovo A800
3.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Lenovo A800 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Lenovo A800 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 133.5 x 68.9 x 11.5 mm (5.26 x 2.71 x 0.45 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577T (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1.65 user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A800 released?
The Lenovo A800 was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the Lenovo A800's display size?
The Lenovo A800 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A800 have?
The Lenovo A800 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A800 have?
The Lenovo A800 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A800 battery capacity?
The Lenovo A800 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A800 support 5G?
No, the Lenovo A800 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A800 run?
The Lenovo A800 runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A800?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A800 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.