Lenovo A830
3.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013. Released 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2250 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A830 is a smartphone announced 2013. Released 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2250 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A830 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 147 x 73 x 9.4 mm (5.79 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 165.4 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A830 released?
The Lenovo A830 was announced 2013. Released 2013.
What is the Lenovo A830's display size?
The Lenovo A830 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A830 have?
The Lenovo A830 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A830 have?
The Lenovo A830 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A830 have?
The Lenovo A830 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A830 battery capacity?
The Lenovo A830 has a 2250 mAh battery.
Does the Lenovo A830 support 5G?
No, the Lenovo A830 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A830 run?
The Lenovo A830 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A830?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A830 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.