Lenovo A850
4.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2250 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A850 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2250 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A850 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 79.3 x 9.5 mm (6.04 x 3.12 x 0.37 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A850 released?
The Lenovo A850 was announced 2013, August. Released 2013, August.
What is the Lenovo A850's display size?
The Lenovo A850 has a 5.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A850 have?
The Lenovo A850 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A850 have?
The Lenovo A850 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A850 have?
The Lenovo A850 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A850 battery capacity?
The Lenovo A850 has a 2250 mAh battery.
Does the Lenovo A850 support 5G?
No, the Lenovo A850 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A850 run?
The Lenovo A850 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A850?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A850 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.