Lenovo A850+
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 540×960
- Camera4GB 1GB RAM
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A850+ is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A850+ at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 150 x 77 x 8.9 mm (5.91 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 4GB 1GB RAM |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | A850 |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A850+ released?
The Lenovo A850+ was announced 2014, March.
What is the Lenovo A850+'s display size?
The Lenovo A850+ has a 5.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A850+ have?
The Lenovo A850+ comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A850+ have?
The Lenovo A850+ is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What is the Lenovo A850+ battery capacity?
The Lenovo A850+ has a 2500 mAh battery.
Does the Lenovo A850+ support 5G?
No, the Lenovo A850+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A850+ run?
The Lenovo A850+ runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A850+?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A850+ at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.