Lenovo A880
6.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A880 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A880 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 164 x 85.4 x 9.3 mm (6.46 x 3.36 x 0.37 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A880 released?
The Lenovo A880 was announced 2014, January.
What is the Lenovo A880's display size?
The Lenovo A880 has a 6.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A880 have?
The Lenovo A880 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A880 have?
The Lenovo A880 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A880 have?
The Lenovo A880 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A880 battery capacity?
The Lenovo A880 has a 2500 mAh battery.
Does the Lenovo A880 support 5G?
No, the Lenovo A880 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A880 run?
The Lenovo A880 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A880?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A880 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.