Lenovo Golden Warrior Note 8
7.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Golden Warrior Note 8 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Golden Warrior Note 8 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 169.3 x 83.6 x 8.7 mm (6.67 x 3.29 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | A936 |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Golden Warrior Note 8 released?
The Lenovo Golden Warrior Note 8 was announced 2014, December.
What is the Lenovo Golden Warrior Note 8's display size?
The Lenovo Golden Warrior Note 8 has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Golden Warrior Note 8 have?
The Lenovo Golden Warrior Note 8 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Golden Warrior Note 8 have?
The Lenovo Golden Warrior Note 8 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Golden Warrior Note 8 have?
The Lenovo Golden Warrior Note 8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Golden Warrior Note 8 battery capacity?
The Lenovo Golden Warrior Note 8 has a 3300 mAh battery.
Does the Lenovo Golden Warrior Note 8 support 5G?
No, the Lenovo Golden Warrior Note 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Golden Warrior Note 8 run?
The Lenovo Golden Warrior Note 8 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Golden Warrior Note 8?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Golden Warrior Note 8 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.