Lenovo K10 Note
8.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo K10 Note is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 16 MP main camera, a 4050 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo K10 Note at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 74.3 x 7.9 mm (6.17 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ZUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 2 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Knight Black, Stardust Blue |
| Models | PAFR0026IN, PAFR0026 |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K10 Note released?
The Lenovo K10 Note was announced 2019, September.
What is the Lenovo K10 Note's display size?
The Lenovo K10 Note has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K10 Note have?
The Lenovo K10 Note is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K10 Note have?
The Lenovo K10 Note is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K10 Note have?
The Lenovo K10 Note features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo K10 Note battery capacity?
The Lenovo K10 Note has a 4050 mAh battery.
Does the Lenovo K10 Note support 5G?
No, the Lenovo K10 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K10 Note run?
The Lenovo K10 Note runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K10 Note?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K10 Note at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.