Lenovo K3
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo K3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo K3 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 70.5 x 7.9 mm (5.55 x 2.78 x 0.31 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/4", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Yellow |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K3 released?
The Lenovo K3 was announced 2014, December.
What is the Lenovo K3's display size?
The Lenovo K3 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K3 have?
The Lenovo K3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K3 have?
The Lenovo K3 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K3 have?
The Lenovo K3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo K3 battery capacity?
The Lenovo K3 has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo K3 support 5G?
No, the Lenovo K3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What operating system does the Lenovo K3 run?
The Lenovo K3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K3?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K3 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.