Lenovo K5 Note (2018)
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3760 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Lenovo K5 Note (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 3760 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Lenovo K5 Note (2018) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 76.7 x 8.5 mm (6.23 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); ZUI 3.9 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3760 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | L38012 |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K5 Note (2018) released?
The Lenovo K5 Note (2018) was announced 2018, June.
What is the Lenovo K5 Note (2018)'s display size?
The Lenovo K5 Note (2018) has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K5 Note (2018) have?
The Lenovo K5 Note (2018) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K5 Note (2018) have?
The Lenovo K5 Note (2018) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K5 Note (2018) have?
The Lenovo K5 Note (2018) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo K5 Note (2018) battery capacity?
The Lenovo K5 Note (2018) has a 3760 mAh battery.
Does the Lenovo K5 Note (2018) support 5G?
No, the Lenovo K5 Note (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K5 Note (2018) run?
The Lenovo K5 Note (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K5 Note (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K5 Note (2018) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.