Lenovo K5 Note
6.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo K5 Note is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo K5 Note at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 75.7 x 8.5 mm (5.98 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Gray |
| Models | A7020a48, K52e78, A7020a40 |
| Price | 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K5 Note released?
The Lenovo K5 Note was announced 2016, January.
What is the Lenovo K5 Note's display size?
The Lenovo K5 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K5 Note have?
The Lenovo K5 Note is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K5 Note have?
The Lenovo K5 Note is available with 32GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K5 Note have?
The Lenovo K5 Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K5 Note battery capacity?
The Lenovo K5 Note has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo K5 Note support 5G?
No, the Lenovo K5 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K5 Note run?
The Lenovo K5 Note runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K5 Note?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K5 Note at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.