Lenovo K5 Pro
7.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lenovo K5 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 4050 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lenovo K5 Pro at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 75 x 8 mm (6.14 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~79.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, PDAF 5 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 2A/9V 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | L38041 |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K5 Pro released?
The Lenovo K5 Pro was announced 2018, October.
What is the Lenovo K5 Pro's display size?
The Lenovo K5 Pro has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K5 Pro have?
The Lenovo K5 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K5 Pro have?
The Lenovo K5 Pro is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K5 Pro have?
The Lenovo K5 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo K5 Pro battery capacity?
The Lenovo K5 Pro has a 4050 mAh battery.
Does the Lenovo K5 Pro support 5G?
No, the Lenovo K5 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K5 Pro run?
The Lenovo K5 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K5 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K5 Pro at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.