Lenovo K5
6.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Lenovo K5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Lenovo K5 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 72.7 x 7.8 mm (6.06 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); ZUI Lite 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6750V/CB |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, AF 5 MP, f/2.2, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray, Blue |
| Models | K350t |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K5 released?
The Lenovo K5 was announced 2018, March.
What is the Lenovo K5's display size?
The Lenovo K5 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K5 have?
The Lenovo K5 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K5 have?
The Lenovo K5 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K5 have?
The Lenovo K5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K5 battery capacity?
The Lenovo K5 has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo K5 support 5G?
No, the Lenovo K5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K5 run?
The Lenovo K5 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K5?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K5 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.