Lenovo K6 Enjoy
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo K6 Enjoy is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo K6 Enjoy at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 156.4 x 75 x 8 mm (6.16 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, PDAF 8 MP 5 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black |
| Models | L38082 |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K6 Enjoy released?
The Lenovo K6 Enjoy was announced 2019, April.
What is the Lenovo K6 Enjoy's display size?
The Lenovo K6 Enjoy has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K6 Enjoy have?
The Lenovo K6 Enjoy comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K6 Enjoy have?
The Lenovo K6 Enjoy is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K6 Enjoy have?
The Lenovo K6 Enjoy features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Lenovo K6 Enjoy battery capacity?
The Lenovo K6 Enjoy has a 3300 mAh battery.
Does the Lenovo K6 Enjoy support 5G?
No, the Lenovo K6 Enjoy does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K6 Enjoy run?
The Lenovo K6 Enjoy runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K6 Enjoy?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K6 Enjoy at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.