Lenovo K6 Power
7.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo K6 Power is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo K6 Power at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 141.9 x 70.3 x 9.3 mm (5.59 x 2.77 x 0.37 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Dark Grey |
| Models | K33a42 |
| Price | 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K6 Power released?
The Lenovo K6 Power was announced 2016, September.
What is the Lenovo K6 Power's display size?
The Lenovo K6 Power has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K6 Power have?
The Lenovo K6 Power is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K6 Power have?
The Lenovo K6 Power is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K6 Power have?
The Lenovo K6 Power features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K6 Power battery capacity?
The Lenovo K6 Power has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo K6 Power support 5G?
No, the Lenovo K6 Power does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K6 Power run?
The Lenovo K6 Power runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K6 Power?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K6 Power at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.