Lenovo K8 Note
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Lenovo K8 Note is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Deca-core 2.3 GHz chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Lenovo K8 Note at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 75.9 x 8.5 mm (6.08 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6797D Helio X23 (20 nm) |
| CPU | Deca-core 2.3 GHz |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/1.7, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Fine Gold, Venom Black |
| Models | K8 Note |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K8 Note released?
The Lenovo K8 Note was announced 2017, August.
What is the Lenovo K8 Note's display size?
The Lenovo K8 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K8 Note have?
The Lenovo K8 Note is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K8 Note have?
The Lenovo K8 Note is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K8 Note have?
The Lenovo K8 Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K8 Note battery capacity?
The Lenovo K8 Note has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo K8 Note support 5G?
No, the Lenovo K8 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K8 Note run?
The Lenovo K8 Note runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K8 Note?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K8 Note at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN