Lenovo K8 Plus
7.7/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Lenovo K8 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Lenovo K8 Plus at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 73.7 x 9 mm (5.82 x 2.90 x 0.35 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P25 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Fine Gold, Venom Black |
| Models | K8 Plus |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K8 Plus released?
The Lenovo K8 Plus was announced 2017, September.
What is the Lenovo K8 Plus's display size?
The Lenovo K8 Plus has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K8 Plus have?
The Lenovo K8 Plus is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K8 Plus have?
The Lenovo K8 Plus is available with 32GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K8 Plus have?
The Lenovo K8 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K8 Plus battery capacity?
The Lenovo K8 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo K8 Plus support 5G?
No, the Lenovo K8 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K8 Plus run?
The Lenovo K8 Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K8 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K8 Plus at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.