Lenovo K8
7.9/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Lenovo K8 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Lenovo K8 at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 73.7 x 8.6 mm (5.82 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White/Gold |
| Models | K8 |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K8 released?
The Lenovo K8 was announced 2017, September.
What is the Lenovo K8's display size?
The Lenovo K8 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K8 have?
The Lenovo K8 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K8 have?
The Lenovo K8 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K8 have?
The Lenovo K8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K8 battery capacity?
The Lenovo K8 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo K8 support 5G?
No, the Lenovo K8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K8 run?
The Lenovo K8 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K8?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K8 at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.