Lenovo K80
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Lenovo K80 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.83 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Lenovo K80 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 8.5 mm thickness |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3560 |
| CPU | Quad-core 1.83 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB /2GB RAM, 64GB /4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Red |
| Price | 307 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K80 released?
The Lenovo K80 was announced 2015, April.
What is the Lenovo K80's display size?
The Lenovo K80 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K80 have?
The Lenovo K80 is available with 2 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K80 have?
The Lenovo K80 is available with 32GB / 2GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K80 have?
The Lenovo K80 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K80 battery capacity?
The Lenovo K80 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo K80 support 5G?
No, the Lenovo K80 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K80 run?
The Lenovo K80 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K80?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K80 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.