Lenovo K900
4.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo K900 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 2.0 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo K900 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 78 x 6.9 mm (6.18 x 3.07 x 0.27 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Intel Atom Z2580 |
| CPU | Dual-core 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Gray |
| Price | About 394 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K900 released?
The Lenovo K900 was announced 2013, January. Released 2013, April.
What is the Lenovo K900's display size?
The Lenovo K900 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K900 have?
The Lenovo K900 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K900 have?
The Lenovo K900 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K900 have?
The Lenovo K900 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K900 battery capacity?
The Lenovo K900 has a 2500 mAh battery.
Does the Lenovo K900 support 5G?
No, the Lenovo K900 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo K900 run?
The Lenovo K900 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K900?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K900 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.