Lenovo M10 FHD REL
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2020Available
- NetworkLTE
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery7000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo M10 FHD REL is a tablet announced 2020. Key specs include a 10.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 7000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo M10 FHD REL at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | LTE |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Weight | 520 g (1.15 lb) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | TB-X605FC, TB-X605LC, ZA4Y0079IN |
| Price | About $199.12 |
● Questions about this phone
When was the Lenovo M10 FHD REL released?
The Lenovo M10 FHD REL was announced 2020, January.
What is the Lenovo M10 FHD REL's display size?
The Lenovo M10 FHD REL has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo M10 FHD REL have?
The Lenovo M10 FHD REL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo M10 FHD REL have?
The Lenovo M10 FHD REL is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo M10 FHD REL have?
The Lenovo M10 FHD REL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo M10 FHD REL battery capacity?
The Lenovo M10 FHD REL has a 7000 mAh battery.
Does the Lenovo M10 FHD REL support 5G?
No, the Lenovo M10 FHD REL does not support 5G. Supported network technologies: LTE.
What operating system does the Lenovo M10 FHD REL run?
The Lenovo M10 FHD REL runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo M10 FHD REL?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo M10 FHD REL at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN