Lenovo moto tab
6.1/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lenovo moto tab is a tablet announced 2017. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 7000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lenovo moto tab at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 20(800), 29(700), 30(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 247 x 175 x 7.6 mm (9.72 x 6.89 x 0.30 in) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 7000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black |
| Price | About 300 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo moto tab released?
The Lenovo moto tab was announced 2017, November.
What is the Lenovo moto tab's display size?
The Lenovo moto tab has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo moto tab have?
The Lenovo moto tab comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo moto tab have?
The Lenovo moto tab is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo moto tab have?
The Lenovo moto tab features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo moto tab battery capacity?
The Lenovo moto tab has a 7000 mAh battery.
Does the Lenovo moto tab support 5G?
No, the Lenovo moto tab does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo moto tab run?
The Lenovo moto tab runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo moto tab?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo moto tab at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.